قبل از تور هند درباره شهرهای مختلف هند  بدانید تا بهتر سفر کنید . به همین خاطر در اینبخش به معرفی برخی از شهرهای کشورهندوستان می پردازیم.

تور هند : شهر مدرس  یا چنایی (Chennai- madras)

شهر بندری در جنوب شرقی هند و در استان تامیل نادو قرار گرفته است .این شهر را دروازه ی جنوبی هند می نامند . در نزدیکی شهر ، معابدی مثل : کانچی پورام  ، مهابابی پورام ، مینا کسی ، شیوا ساندارسوارا وجود دارد که از نظر تاریخی دارای اهمیت بسیار است . ساحل مارینا  – که به اعتقاد هندی ها طویل ترین ساحل شنی جهان است – در این شهر بندری قرار دارد .تور هند 

تور هند : شهر بنارس یا وارانسی(Benares – varansi)

در شمال هند و در ایالت اوتارپرادش واقع شده است و در حقیقت پایتخت مذهبی هند است .

تور هند : مکانهای دیدنی بنارس

معبد ویشنوانات ، معبد بهارات ماتا و معبد دورگا ، کاخ رامانگر و پله های سنگی کنار ساحل رود گنگ است که زوار خود را روی  آن می شویند و بر آن عبادت می کنند و یا مرده های خود را می سوزانند . به نظر هندوها رود گنگ همه چیز را پاک و مقدس می کند . از معابد بسیار جالب توجه بنارس ، معبد میمون است که بیش از 5000 میمون دارد . که به ساکنین شهر آزار زیادی می رسانند و گاهی به غارتگری های وحشیانه می پردازند . لازم به ذکر است که در مذهب هندو کشتن میمون ،  برابر با کشتن انسان است . نفیس ترین ساری های هند در این شهر دوخته می شود .تور هند

 چرخ آشوکادهرماچکرا یا چرخ قانون و قدرت ، سنگی تاریخی است که در نزدیکی بنارس کشف شد . چهره چهار شیر که رو به یکیاز جهات اربعه جهان دارند و چرخی را نگاه می دارند . این چرخ ، علامت پرچم ملی هند است .

تور هند : شهر آگرا(agra)

 این  شهر زیبا علاوه بر تاج محل  معروف ، کاخی عظیم به نام لال قلعه دارد که در کنار رود یامونا قرار گرفته است .  از آثار تاریخی آن میتوان به جامع مسجد و درگاه شیخ سالم چیشتی و میربال منزل و پانج محل اشاره کرد . اعتماد الدوله و سکندرا دو مکان دیگر است که مسافران حتما آنها را باید ببینند .

 تور هند : تاج محل ، یکی از نقاط بسیار دیدنی و مشهور این منطقه است  که آن را هشتمین عجایب جهان می نامند . به دستور شاه جهان به یادبود ممتاز محل – همسر مورد علاقه اش که هنگام زایمان در گذشت ساخته شده است . این بنا با سنگ مرمر سفید ساخته شده  . در هر طرف آن ، دو ساختمان قرینه ی سرخ رنگ از جنس ماسه سنگ قرار دارد . آرامگاه شاه جهان و همسرش ممتاز محل در کنار هم در طاق قوسی زیر گنبد قرار گرفته است . تماشای تاج محل در هر لحظه از روز ، لطف خود را دارد ؛ دلی بهترین موقع تماشای آن در هنگام شب و در هنگامی است که ماه کامل در آسمان نمایان باشد

تور هند : ماتورا (mathura)

این شهر ، پر از پرندگان زیبا است و وقتی جانداری در این شهر ، مقدس شناخته شد ، هیچکس جرات ندارد آزاری به آن برساند . یکی از پرندگانی که در این شهر بسیار دیده می شود ، طاووس است . علاوه بر پرندگان ، شهر پر از میمون است . استخر هایی که در نزدیکی ایستگاه قطار راه آهن قرار دارد ،  پر از اردک و حتی پلیکان ، عنقا و سایر پرندگان است .

تور هند : پتنا (patna)

این شهر در شمال شرقی هند قرار گرفته .  از دیدنی های شهر پتنا ، گل غر و هارمندیر یا معبد سیگ ها و قلعه خانه یا قلعه شیرشاه است . پتنا پارکی هم به نام “گاندی میدان ” دارد .

تور هند : دارجلینگ(Darjeeling- darjiling)

دارجلینگ به معنی محل رعد و برق است  . این شهر مناظر زیبا و دلربایی دارد و میتوان از آنجا سلسله کوه هیمالیا را با  تمام جلا و شکوهی که دارد  ، تماشا کرد .

تور هند : مکانهای دیدنی  دارجیلینگ

موزه تاریخ طبیعی ، تپه ی تایگر ، دریاچه سنچال ، معبد بودایی و باغ وحش هیمالیایی

محصولات برگ چای این شهر ، شهرت جهانی دارد .

تور هند : حیدر آباد(hydarabad)

از دیدنی های این شهر ، موزه سالارجنگ ، موزه ی هنرهای زیبا  ، موزه بهداشت ، موزه یحید آباد ،چهار منار ، مسجد مشیر آباد ، چهار چمن و سیل ورجوبلی هال است .تور هند

در جنوب شهر حیدر آباد ، شهر کوچکی به نام تیرو پاتی وجود دارد که به خاطر معبدش شهرت جهانی پیدا کرده است . این معبد،  بالای تپه ای قرار گرفته و بازدید کنندگان به قصد دیدن  ونکاتشوا ( خدای هفت تپه ) به آنجا می روند .

تور هند : اودایپور یا شهر طلوع آفتاب(  udaipur)

به خاطر دریاچه و کاخهایش مشهور است و در بین قصرهای معروف اودایپور ، قصر مهارانا و قصر جاگ نیواس که تبدیل به هتل شده –  دیدنی و زیبا هستند . از دیدنی های دیگر آن ، معبد جاکدیش و موزه ی اودایپور است.

 قلعه ی چیتور گر یک قلعه ی بسیار تماشایی در منطقه ی چیتور گر در نزدیکی شهر اودیپور است.  قلعه روی تپه ی مرتفعی قرار گرفته و دور تا دور آن دیوار بلندی است . در داخل قلعه علاوه بر کاخ های متعدد ، معابدی هم وجود دارد که تماشایی است . قلعه دارای هفت دروازه است .

تور هند : اجمر(ajmer)

از دیدنی های اجمر ، درگاه خواجه صاحب وقلعه اکبر و اناساگراست .

تور هند : احمد آباد (Ahmad abad)

این شهر منچستر هند خوانده می شود و 500 سال پیش احمد شاه ساخته است .احمد آباد بناهای قدیمی زیبایی دارد که از آنها می توان به مسجد جامع ، منار جنبان و مسجد رانی و دوپ ماتی اشاره کرد . دریاچه کانکاریا که پارک و باغ وحش هم دارد از مکانهای دیدنی این شهر است.

تور هند : اورنگ آباد (Aurang abad)

در نزدیکی این شهر  ، دو منطقه ی بسیار  دیدنی  وجود دارد که صخره های تراشیده شده و غارهایی با انواع نقاشی های فوق العاده دیدنی دارد به نام های آجانتا و آلورا . غارهای الورا که تعدادشان 34 غار است ، قدمتی در حدود 10 قرن دارند و دارای مجسمه های استثنایی هستند که بسیار استادانه تراشیده شده اند و غالبا از مذاهب هندو ، بودیسم و جین حکایت    می کند .

تور هند : بنگلور(  bangalore)

شهر” لوبیای جوشیده ” نامیده میشود .  یکی از شهرهای بزرگ و مدرن هند است.  از دیدنی های این شهر ،  لال باغ ، کبن پارک ، رامان انستیتوت و تالار دربارتیپو است . آنچه به این شهر امتیاز به خصوص داده ، آب و هوای آن است که در طول سال ، بهاری و معتدل است .

تور هند : میسور(mysore)

از دیدنی های این شهر،  قصر مهاراجه ی میسور ، باغ وحش ، کوه چاپاسوندی و معابد آن است . در نزدیکی میسور،  سد جالبی ساخته شده که مشهور به سد کرشناراجاساگار است . معبد چن ناک ساوا در شهر بلور در نزدیکی میسور قرار دارد و از زیباترین بناهای جهان محسوب میشود .

تور هند : ایالت پنجاب(punjab )    

پنجاب ، بزرگترین مرکز تولید گندم در کشور و در عین حال ، یکی از مراکز اصلی ورود به کشور هند است .

یکی از بزرگترین و مهمترین معابد مذهب سیک های این کشور معبد طلایی است ، که در آمریستار قرار دارد. این معبد با آب طلا پوشیده شده است . آمریتسار که مشتق از ( amrita) یعنی آب حیات است . معبد آمرتیس ، وسط یک استخر قرار دارد و دارای گنبدی طلایی است و یکی از تمیزترین معابد هند است . از دیدنیهای دیگر شهر  آمریتسار، معبد دورگیانا ، برج بابا اتل ری ، رام باغ و جالیان و الاباغ است .

تور هند : ایالت جامو و کشمیر(Jammu and kashmir)

نشاط باغ که باغ تاریخی بسیار زیبا و با صفایی است ،  در کنار دریاچه ی تال کشمیر و توسط جهانگیر ، پادشاه گورکانی مغول بنا شده است . از دیگر نقاط دیدنی این ایالت می توان به باغ شالیمار اشاره کرد . چون این باغ وسط کشتزارهای  برنج در کنار دریاچه تال قرار گرقته به این اسم معروف است .

تور هند : سرینگر(  srinagar)

در دره ی زیبای کشمیر ،  بخش تحت کنترل هند قرار گرفته و پارکها و هتل های زیبایی دارد . از پارکهای مهم آن می توان به پارک نهرو ، نسیم باغ ، نشاط باغ ، شالیمار باغ ، چشمه شاهی ،لال موتدی ، لک ویو پارک ، هاروان و چرچ پارک اشاره کرد .

تور هند : ایالت کرالا(kerala )

کرالا را باید سرزمین اوهام و عجایب دانست ، فقط با قایق میتوان در آن تردد کرد و گرم و مه گرفته است  . در آنجا همه چیز طبیعی است و کمترین اثری از تکنولوژی پیشرفته نیست . خوشمزه ترین غذاهای کشور هند را دارد و میتوان   مجموعه ی بزرگی  از انواع غذاهای خارجی مانند غذاهای چینی ، پرتقالی ، عربی و آلمانی را در آنجا یافت . در این شهر موزه ی بسیار دیدنی و منحصر به فردی در پارک تفریحی شهر بنا شده است . قصر سری  پادمانابهاپورام یکی دیگر از دیدنی ترین نقاط این شهر است .

در شهر کوچین در خیابان اغلی مراکز خرید و تفریحی قرار دارد و همه روزه میتوان شاهد برگزاری رقص کاتالی در آن بود که یکی از دیدنی ترین انواع رقص های سنتی است .

تور هند : لاکشا دویپ(lakshadweep)

در جنوب غربی هند  جزیره بسیار زیبا با سواحلی مرجانی وجود دارد که لاکشا دویپ خوانده می شود .  وجود سواحل مرجانی فوق العاده زیبا ، عمق کم دریا تا فاصله زیادی از خشکی و در نتیجه ایده آل بودن آن برای انواع ورزشهای آبی ، از دلایل اصلی هجوم توریست ها به این جزایر است .

تور هند : گوا(goa)

وسیع ترین ساحل و مرکز تفریحی کشور هند است .  از سواحل این منطقه میتوان به واگاتور ، آنجونا، باگا، کالانگوت و کاندولیم اشاره کرد که همگی درختان نارگیل بسیار زیبایی در سراسر طول ساحل خود دارند . دو ساحل مشهور دیگر این منطقه میرامار و کولوا است .